Adres urzędu

Urząd Gminy Krzywcza

37-755 Krzywcza 36

 

Telefony:

16 671 14 86

16 671 14 84

16 672 74 30

16 671 13 95

 

Fax: 16 733 22 02

E-mail: sekretariat@krzywcza.pl


A A A

Projekt "Pożyteczne ferie 2013" w Bachowie - podsumowanie

 

Realizacja projektu „Pożyteczne ferie 2013” ze środków Fundacji wspomagania Wsi w Warszawie realizowana w Bachowie cieszyła się wielkim zainteresowaniem nie tylko ze strony dzieci, ale również dorosłych mieszkańców naszej miejscowości, którzy zapraszani do współpracy chętnie brali udział w zajęciach. Pokazywali różne techniki plastyczne, opowiadali o swojej pracy i obowiązkach, przekazywali młodemu pokoleniu wiedzę o tradycyjnych metodach przygotowywania zdrowych domowych potrawach. Te zajęcia były świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w ciekawy i zdrowy sposób.

 

Pierwszego dnia Pożytecznych ferii w Bachowie udział w zajęciach wzięło 24 dzieci. Wspólną pracę zaczęto od przygotowania przez dzieci witraży z bibuły, które następnie zostały przyklejone na oknach świetlicy. Po zakończeniu prac plastycznych przygotowano dla wszystkich płatki śniadaniowe z mlekiem oraz herbatę z cytryną. Na koniec każdy z uczestników otrzymał jogurt owocowy.

 

Drugiego dnia ferii każdy z uczestników miał za zadanie przygotować i przedstawić pozostałym dzieciom swojego domowego zwierzaka. Z wykonanych rysunków i opisów sporządzono pamiątkową gazetkę. Po zakończeniu pracy plastycznej wszystkim dzieciom wręczono drobne upominki. Z okazji nadchodzących walentynek i kończącego się okresu karnawału zorganizowano zabawę taneczną dla najmłodszych mieszkańców Bachowa. W przerwie między pracą plastyczną a dyskoteką na dzieci czekał poczęstunek z owoców i soku. Tego dnia w zajęciach udział wzięło 38 dzieci i ich rodzice.

 

Trzeciego dnia na zajęcia zaproszono Panią Justynę Martyn- Binko i Panią Aldonę Pawłowską, które pokazały dzieciom jak robi się piękne słoneczniki z bibuły oraz walentynkowe serduszka. Kolejnym etapem zajęć było przygotowywanie przez dzieci kanapek z warzywami, wędliną i nabiałem oraz herbatę z cytryną. Po posiłku dzieci wykonywały proste ćwiczenia fizyczne, aby przypomnieć jak ważny dla człowieka jest zdrowy tryb życia. W zajęciach uczestniczyło około 30 dzieci

 

Czwartego dnia wspólnie ze świetlicą w Babicach został zorganizowany wyjazd do Rzeszowa. W ramach wycieczki dzieci obejrzały spektakl "Sklep z zabawkami" w teatrze Maska. Po wyjściu z teatru, wszyscy udali się na obiad do restauracji McDonald. Ostatnią z atrakcji przygotowanych dla uczestników ferii była wizyta w Centrum zabaw dla dzieci Fantazja, gdzie maluchy miały do dyspozycji m.in. suchy basen, zjeżdżalnie, ślizgi i labirynty. Z Bachowa udział w wycieczce wzięło 20 dzieci i opiekunowie.

 

Piątego dnia Pożytecznych ferii w Bachowie 22 dzieci wraz z opiekunem wybrały się na wycieczkę do jedynej w naszej miejscowości pasieki Państwa Babiś, gdzie zostali bardzo miło przywitani. Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowieści o życiu pszczół i pracy pszczelarza. Pani Grażyna Babiś pokazała w jaki sposób odwirowuje się plastry miodu oraz  jak zbudowany jest ul. Dzieci poznały sposób znakowania królowej roju i pozostałe przyrządy pszczelarskie, a przebrane w stroje ochronne miały okazję z bliska obserwować pracę pszczół. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki mieli możliwość skosztowania wafli z pysznym miodem oraz owocowym sokiem, przygotowanych przez właścicieli pasieki. Po przeżyciu wspaniałej przygody i poszerzeniu wiedzy na temat hodowli pszczół dzieci wykonały prace z makaronu przedstawiające pasiekę Państwa Babiś, które w ramach podziękowania zostaną im przekazane.

 

Szóstego dnia zajęcia miały charakter plastyczny. Rysowano, malowano i wyklejano kompozycje z wcześniej nazbieranych suchych liści. W efekcie powstały piękne kolorowe obrazki, które trafiły na wystawę.  Rozegrano turniej gier planszowych i skakania na skakance. Poczęstunek składał się z pająka zrobionego z  frytek, szczypiorku i wędliny.  Zajęcia tego dnia zakończyły się wspólnym przeglądaniem albumów ze zwierzętami i czytaniem regionalnych czasopism.

Siódmego dnia Pożytecznych ferii dzieci odwiedził sołtys Bachowa, a zarazem radny Gminy Krzywcza oraz wspaniały stolarz - Pan Józef Opałka, który pokazał jak powstają karmniki dla ptaków. Dzieci z wielkim zachwytem oglądały i pomagały przy składaniu i przymocowywaniu ich na zewnątrz i wypełnieniu pokarmem. W przerwie podano dzieciom pieczone kiełbaski z dodatkami oraz herbatę.  W drugiej części zajęć maluchy udały się do remizy strażackiej w Bachowie, gdzie Pan Czesław Zaleski opowiedział o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dzieci w czasie spotkania mogły zapoznać się ze sprzętem używanym podczas gaszenia pożarów i innych wypadków. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków i wejście do wozu strażackiego.

Ósmego  dnia Pożytecznych ferii uczestnicy zajęć wspólnie udali się do domu  Pani Teresy Pawłowskiej gdzie zostali bardzo miło przyjęci. Celem wycieczki było poznanie zasad i sposobu wypieku tradycyjnego domowego chleba. Dzieci miały okazję zobaczyć jak Pani Teresa Pawłowska robi rozczyn i wyrabia ciasto, a następnie jak uformowany chlebek trafia do pieca. Po upieczeniu każdy zasmakował prawdziwego wiejskiego chleba z naturalnych składników pochodzących
z naszej miejscowości. Po powrocie do świetlicy dzieci zabrały się do pokrojenia warzyw, z których następnie powstała pyszna sałatka.

Dziewiątego dnia odbyło się zakończenie zajęć w Świetlicy w Bachowie. Na spotkaniu oprócz dzieci obecni byli również ich rodzice, Pani Agata Wiśniowska – przedstawiciel UG Krzywcza, Pani Teresa Pawłowska oraz Pani Aldona Pawłowska. Każdemu z  uczestników tegorocznych zajęć w świetlicy w Bachowie  wręczono pamiątkowy dyplom. Następnie wszyscy siedząc przy pięknie przybranym stole pili sok, jedli ciasto, rozmawiali i śmiali się.  

Ostatniego dnia Pożytecznych ferii najmłodsi mieszkańcy naszej miejscowości ponownie odwiedzili Rzeszów. Tym razem dzieci obejrzały film Zambezia 3D w kinie Zorza. Po wyjściu
z kina wszyscy udali się do restauracji. Dzieci odwiedziły również schronisko bezdomnych zwierząt w Rzeszowie „Kundelek”, gdzie podarowały opiekunom zwierzaków zakupioną przez siebie karmę. Była to dla wszystkich wyjątkowa szansa, na zwrócenie uwagi dzieci na los zwierząt oraz uświadomienie im, że o zwierzęta należy dbać, otaczać je opieką i szacunkiem.

 

 

Autor:Agata