Adres urzędu

Urząd Gminy Krzywcza

37-755 Krzywcza 36

 

Telefony:

16 671 14 86

16 671 14 84

16 672 74 30

16 671 13 95

 

Fax: 16 733 22 02

E-mail: sekretariat@krzywcza.pl


A A A

Podsumowanie projektu edukacyjnego "Pokaż co masz na strychu - wystawa staroci" w Babicach

 

Projekt pt. „Pokaż co na strychu masz- wystawa staroci” został sfinansowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Został on napisany przez Stowarzyszenie „W Dolinie Sanu” w Babicach, a w jego realizację zaangażowana była Świetlica Wiejska w Babicach oraz Biblioteka Publiczna w Babicach.

W dwutygodniowych zajęciach uczestniczyło około 30 dzieci z miejscowości Babice. W ramach projektu zostały zorganizowane zarówno zajęcia rozrywkowe, edukacyjne, poznawcze jak również szereg wycieczek np. do Inwałdu, Rzeszowa, Łańcuta, na Solinę oraz po okolicy. Uczestnicy oprócz wymienionych atrakcji, otrzymywali codziennie różne smakołyki. Zajęcia trwały od 1 lipca do 12 lipca.

Harmonogram zajęć:

1 lipca- wycieczka do Inwałdu, w ramach której dzieci oprócz znakomitej rozrywki na gokartach, diabelskim kole, ślizgu itp. zdobyli dodatkową wiedzę o tym jak wyglądała dawniej praca garncarza, kowala czy tkacza. Uczestnicy zapoznali się również z historią znanych budowli zarówno polskich jak i tych z zagranicy a także otrzymali posiłek w pobliskiej restauracji.

2 lipca- zorganizowane zostały zajęcia stacjonarne, w ramach których przeprowadzono szereg zabaw integracyjnych np. „kot i mysz”, „muszki latają”, „kalambury”, jak również zaproszono p. Danutę Sosa, która opowiedziała o historii babickiego wodociągu. Dzieci miały także okazję obejrzeć stare zdjęcia przedstawiające Babice w dawnej świetności, ich zagospodarowanie.

3 lipca – w tym dniu dzieci miały za zadanie przynieść wszystkie pozyskane przedmioty i opisać je. Okazało się, iż zgromadzili ogromną ilość staroci „z duszą”,np. Stare żelazka, dymiarkę, niecki, cep itp. których przeznaczenia wcześniej nie znali.

4 lipca- zorganizowana została wycieczka po okolicy. Dzieci miały okazję przepłynąć promem, dowiedziały się także o pracy dawnych flisaków mieszkających w Babicach. Następnie zagościliśmy u państwa Sosów, gdzie babcia 2 uczestniczek projektu p. Gajewska opowiedziała wszystkim o dawnym życiu i pracy w gospodarstwie. Dzieci miały również okazję zobaczyć gospodarstwo właścicieli, obejrzeć zwierzęta, które posiadają.

5 lipca- w ramach projektu zorganizowana została wycieczka pieszo-autobusowa do Krasiczyna. Wspólnie przepłynęliśmy promem z Krzywczy do Chyrzyny, następnie pieszo dotarliśmy do najbliższego przystanku a stamtąd już autobusem kursowym pojechaliśmy wraz z dziećmi z Kupnej do zamku w Krasiczynie. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję zwiedzić pod okiem przewodnika dawne komnaty, lochy, kaplicę i park.

8 lipca- zorganizowana została wycieczka do Łańcuta-Rzeszowa, w ramach której dzieci poznali historię zamku łańcuckiego. W ramach atrakcji była także wizyta w kręgielni, McDonaldzie, w kinie oraz lekcja edukacyjne na lotnisku w Jesionce, podczas której zobaczyli start samolotów, pracę personelu i straży pożarne.

9 lipca- zorganizowany został rajd pieszy do Skopowa, mający na celu integrację dzieci z Babic i Skopowa. W ramach zajęć przeprowadzono zawody sportowe i rozrywkowe pod przewodnictwem P. Małgorzaty Chruścickiej. Na zakończenie przygotowano wspólne ognisko z kiełbaskami.

10 lipca- w tym dniu zorganizowano zajęcia plastyczne, polegające na zrobieniu wspólnie przez wszystkich uczestników tzw. pająka, jaki dawniej był wieszany w domach celem ich przyozdobienia. Nad jego realizacją czuwała p. Wanda Pawłowska. W przerwie odbywały się gry i zabawy oraz poczęstunek.

11 lipca- w tym dniu wszyscy uczestnicy przygotowywali wystawę końcową oraz opisy przyniesionych przedmiotów. Oprócz zabaw przygotowaliśmy wspólnie stoliki i krzesła na zakończenie projektu, które miało miejsce 12 lipca. Oprócz tego znaleźliśmy również czas na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu w pobliskim parku.

12 lipca- zakończenie projektu, na które zaproszeni zostali rodzice uczestników, p. Aurelia Lach, p. Janina Czech a także dzieci ze Skopowa. Zaproszone panie opowiedziały dzieciom zarówno tym z Babic jak i ze Skopowa o zastosowaniu przedmiotów, które udało się im zgromadzić. Ważnym elementem spotkania była wizyta redaktorów Telewizji Rzeszów, podczas której dzieci samodzielnie opowiadały o zajęciach, przeżyciach z nimi związanych a przede wszystkim o przedmiotach, które przynieśli. Wspólne biesiadowanie zakończyło się dyskoteką.

Projekt cieszył się ogromnym powodzeniem. Dzieci i ich rodzice jeszcze przed zakończeniem pytali czy jeszcze się kiedyś powtórzą podobne zajęcia. Podczas dwutygodniowych zajęć oprócz wyśmienitej zabawy dzieci uzyskały szereg ważnych informacji, które na pewno przydadzą się im w szkole, a przede wszystkim poszerzyły swoją dotychczasowa wiedzę o historii miejscowości, regionu i Polski. Dzięki temu spędziły pożytecznie swój początek wakacji. Założeniem projektu było także ukazanie dzieciom i młodzieży możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Zapraszamy też do obejrzenia relacji z realizacji projektu, która została wyemitowana w Telewizji Rzeszów: http://www.youtube.com/audio?v=ZsJjPsE6PYg&video_referrer=watch . Relacja z naszego projketu ukazała się też w Teleexpresie.

Autor:Agata